WITAMY W GRUPIE I "Sikorki"

sikorka

Zamierzenia dydaktyczno - wychowawcze
marzec

Wydarzenia grupowe

• 18.03 Międzynarodowy Dzień Słońca
  • 21.03 Pierwszy Dzień Wiosny
  • 22.03 Światowy Dzień Wody
  • 23.03 Światowy Dzień Meteorologii

Temat kompleksowy : „Jabłko - realizowany metodą projektów” (01.03. - 31.03.2021r.)

Metoda Projektów jest metodą nauczania polegającej na  wspieraniu aktywnego, zaangażowanego i celowego uczenia się dzieci.Temat wypływa
z zainteresowań dzieci, jest dla nich ciekawy oraz łączy się z ich doświadczeniami.

Cele projektu:

• rozwijanie umiejętności  dzielenia się wiedzą, zadawania pytań, tworzenia hipotez dotyczących wiadomości o jabłku z pomocą nauczyciela
  • gromadzenie przedmiotów kojarzących się z jabłkiem: książki, czasopisma, artykuły spożywcze
  • porównywanie  kształtu, koloru, zapachu jabłek
  •  sprawdzanie smaku jabłek, próba określenia smaku słodkiego, kwaśnego
  • dzieci dowiadują się, co można z jabłek przygotować do jedzenia, ile jest rodzajów jabłek, jakie mają kolory, które są najsłodsze a które najbardziej kwaśne
  • ćwiczenie pamięci podczas utrwalania nazw składników potrzebnych do zrobienia naleśników,  rozwijanie zdolności rozsmarowywania dżemu jabkowego na naleśniku, oraz chwytu pęsetkowego podczas posypywanie cukrem pudrem i cynamonem
  • łączenie w pary takich samych obrazków jabłek; rozwijanie spostrzegawczości i koncentracji uwagi
  • rozwijanie wyobraźni dziecięcej poprzez rysunek- poznanie oznak wiosny, utrwalanie kolejności pór roku
  • ćwiczenie sprawności manualnej dzieci z użyciem tekturowych rolek i krepiny
  • dzieci przy użyciu drewnianych nożyków kroją jabłka na części i  sprawdzają ile kawałków udało się im ukroić
  • degustacja przekąsek przygotowanych z jabłek: sok jabłkowy, chipsy jabłkowe, mus z jabłek, dżem, przedstawienie wartości odżywczych jabłek
  • rozwijanie umiejętności wydzierania skrawków papieru
  • ćwiczenie pamięci długotrwałej, rozwijanie umiejętności naśladowania podskoków, tupania do słyszanego rytmu muzyki
  • rozwijanie umiejętności stemplowania
  • ćwiczenie umiejętności układania rytmów oraz przeliczania w indywidualnym zakresie
  • rozbudzanie ciekawości poznawczej poprzez zabawy badawcze
  • uwrażliwienie dzieci na potrzebę ograniczonego zaufania do obcych osób
  • wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad gry, hartowanie emocji, ćwiczenie liczenia w zakresie do 6 podczas gier zespołowych

Język angielski

I tydzień - Zabawy przy piosence „5 fat sausages”. Zabawy z książeczką interaktywną "Spot's birthday party"
II tydzień - Ćwiczenia fonetyczne. Zabawa "What's missing" utrwalająca słownictwo. Polecenia typu „go to...”
III tydzień - Zabawy przy piosence „I'm a little snowman”.
IV tydzień - Zabawy przy piosence „Ring of roses”. Rysunek ze słuchu.

Wydarzenia lutowe.

Grupa Sikorek codziennie po śniadaniu przegląda książki z ulubionymi bajkami siedząc wygodnie na macie.

Dzieci oglądały ilustracje postaci bajkowych uprawiających sporty zimowe takie jak jazda na nartach, łyżwach.

W czasie zabaw swobodnych dzieci chętnie konstruują budowle z klocków oraz bawią się samochodami.

Praca plastyczna pt. „Kolorowe sanki” . Wyklejanie szablonu sanek paskami z kolorowego papieru.

Dzieci w czasie zabaw muzycznych tańczyły z kolorowymi wstążkami odzwierciedlając ruchem słyszaną muzykę na przemian skoczną i spokojną.

Chętne dzieci wyklejały pracę pt. „Moja wyobraźnia” w czasie swobodnej zabawy, według własnego pomysłu z użyciem szablonów białych i kremowych kształtów oraz skrawków serpentyny na błękitnym tle.

Praca plastyczna pt. „Moja wyobraźnia”

Dzieci spacerowały po folii bąbelkowej imitującej lodowisko.

W czasie zajęć rytmicznych dzieci uczyły się tańców i piosenek o tematyce zimowej.

Dzieci siedząc w kole na macie starały się odróżnić gdzie są szablony kółek różowych i niebieskich, by posegregować je odpowiednio do 4 obręczy.

Przedszkolaki ćwiczyły liczenie kółek w indywidualnym zakresie, układając ich szablony na planszach.

W małych zespołach przy każdym stoliku dzieci układały kompozycję według własnego pomysłu
z żółtych ,niebieskich, różowych kółek i szablonów śnieżynek na blacie stolika.

Praca plastyczna pt. „Wesołe bałwanki” wyklejanie głowy bałwana przy pomocy szablonu białych, ci czarnych kółek, oraz szablonu marchewki i kapelusza lub czapki z kolorowego papieru. Dzieci na koniec pracy wydzierały skrawki białego papieru imitującego śnieg.

W czasie zajęć dzieci obserwowały szablony części ubrań , starając się je nazywać.

Dzieci kolorowały wspólnie w parach kolorowanki z rozsypanką ubrań używając ulubionych kolorów kredek.

Podczas zajęć dzieci segregowały szablony kolorowych ubrań do odpowiadających im ilustracji rozłożonych na macie.

Przy stolikach dzieci ubierały postacie w szablony ubrań, ćwicząc orientację w schemacie ciała.

Praca plastyczna pt. „Zimowa czapka” malowana farbami w kolorach samodzielnie wybieranych przez dzieci.

W czasie zajęć dzieci odszukiwały warzywa i owoce kładąc je na właściwych ilustracjach.

Bawiąc się przy stoliku w kąciku kuchennym układały ulubione produkty spożywcze na talerzykach utrwalając zwroty grzecznościowe takie jak „proszę”, „dziękuję”.

Dzieci poznawały wygląd i zdrowotne właściwości miodu. Obserwowały i rozróżniały zapach skórki pomarańczy od cytryny.

W trakcie drugiego śniadania dzieci próbowały herbaty, pomarańczy, cytryny i miodu próbując rozróżnić smaki : słodki, gorzki, kwaśny.

Pod koniec lutego dzieci tworzyły pracę plastyczną pt. „Ulubine witaminki warzyw i owoców”, przy użyciu wyciętych szablonów warzyw i owoców z kolorowego papieru oraz plasteliny.

W czasie zabwa swobodnych chętne dzieci wylepiały szlaczki plasteliną oraz układały układanki.zdjęcia w galerii